TR EN
İZMİR MANİSA MİLAS TİRE USAK TORBALI BİNA GİRİSİ ARTEZYEN KUYU SUYU ARITMA
Cumartesi, 10 Eylül 2016
İZMİR MANİSA MİLAS TİRE USAK TORBALI BİNA GİRİSİ ARTEZYEN KUYU SUYU ARITMA
KUSADASI SU ARITMA , PSA TEKNİK SERVİS

PAMUKKALE SU ARITMA FİRMALARI .. BİZ EN İYİYİZ... CUNKU EN İYİLERLE CALISIYORUZ.. BİZ SİZİZ ...

SU ARITMA SORUNLARI NELERDİR...... VE COZUMLERİ.....

 

 

Arıtılmış Suyun içerisinde Kireç veya Beyaz parçalar var

Çözüm: Su arıtma cihazını ilk defa kullanan tüketiciler bu parçaçıklar kireç değildir. oksijenden kaynaklanan micro kabarcıklardır. Bardağa veya sürahiye doldurduğunuz zaman bu kabarcıklar kenarlarda toplanarak zamanla yok olurlar. Bu problem değildir tam tersine oksijen kabarcıkları olduğu için faydalıdır. Zamanla bu kabarçıklar kaybolur.

2. Suyun tadı iyi değil acı, ekşi, kokuyor

Çözüm: yeni montaj edilmiş sistemde böyle bir problem olmaz suyun tadının acı olması membran filtre suyun Ph değerini düşürdüğü için su asitik olur yani Ph değeri 7.00 'nin altında ise bu tadı alırsınız zamnala bu acı tat geçmektedir. Mineral filtre yada Ph filtresi kullanarak bu problemi giderebilirsiniz.

Ro sistemde suyun kokma ihtimali yoktur. Ançak sistemde yani şebeke suyunda klor oranı çok yüksek ise 2. aşamadaki karbon fazla görev yapamaz bu sebeden dolayı klorun vermiş olduğu koku zaman zaman nadirde olsa çıkabiliyor. buna yapaçak birşeyiniz yok 2. aşama ve 3. aşama filtrelere yeni bir karbon filtre takılmasıyla problem giderilebilir.

3. Tank dolu ama atık su dormuyor. Devamlı atıyor.

çözüm : Bunun birkaç sebebi olabir. bunlar

a: Dört yönlü vana bozulmuş olabilir test etmek cihaz çalışırken tank vanasını kapatın ve 2-4 dakika bekleyin atık su hala kesmiyor ise dört yönlü şatof valfi değiştirin.

b: Giriş suyu basınçı çok yüksek ise atık su yine kesmeyebilir basınç ayarlayıcı kullanarak suyun basınçını ideal basınç olan 4-5 bara düşürün.

c: membran housing temiz su çıkışındaki 1/8" çekvalf arızalı olabilir yenisyle değiştirin.

d: Depo havasını kontroledin depo boş iken içerisinde su yokken 7 PSİ olması gerekli eksik ise deponun altındaki mavi sibop yerini açın ve hava ile tamamlayın fazla ise havasını 7 PSİ değerine ayarlayın

Tüm bunları yaptığınız halde sistem hala tank dolduğu halde hala kesmiyor ise membran housing ve membran filtre zarar görmüş olabilir en yakın servise baş vurun.

4. Su Tankı çok geç doluyor 2-5 saatten fazla bir zamanda doluyor.

Çözüm : Giriş suyu basınçınız çok düşük olduğu zaman bu arıza olabilir. büyük ihtimallede su arıtma cihazınız pompasız bu problemi pompalı cihaz ile değiştirerek çözebilirsiniz. yada bir pompa takımı alıp cihazınıza takabilirsiniz. bunun için en yakın servise başvurun.

5. Tank dolu ama suyu muslukdan alamıyorum

Çözüm:

a: Su tankının havası bitmiş olabilir sibob yerine sivri bir şey ile bastırın basınçlı hava çıkmıyor ise tanka hava basın 7 PSİ olarak.

b: Post karbon filtre tıkalı olabilir tank vanasına bağlı olan hortumu sökün hortumu sökünce tank vanasını açın hala su gelmiyor ise post karbonu değiştirin.

c: Set üstü musluğunuz arızalı olabilir musluk altındaki hortumu sökün su geliyor ise musluğunuzu tamir edin yada yenisiyle değiştirin.

d: Tank vanası bozuk olabilir tank vanasını kontrol edin

6. Su tankının havasını tamamladım ama bir kaç gün sonra tankın havası boşaldı, bitti .

Çözüm: Su tankınızın membran zarı patlamıştır. Tankınızı yenisiyle değiştirin

DAHA DETAYLI BİLGİ İÇİN: O 545 6098600  arayabilirsiniz..

SU ARITMA SİTEMİNDE KULLANILAN MALZEMELERİN KULLANIM ÖMÜRLERİ

 

Patikül filtrelerin kullanım ömrü şebeke suyu özelliklerine bağlı olarak değişkenlik gösterir kirlendiği zaman değişmesi gereklidir. Kum filtresinin kullanım ömrü ortalama iki yıl olup şebeke suyu özelliklerine bağlı olarak değişebilir. İyon değiştirici reçineler tuzsuz bırakılmadığı sürece 2,5-3 yıl kullanım ömrüne sahiptir. Hava filtresinin kullanım ömrü ortalama bir yıldır. Ultra viole lambanın kullanım ömrü 8000 saat olup ortalama 11,5 aydır. Aktif karbon malzemesinin üreticinin verdiği bilgiye göre kullanım ömrü ortalama bir yıldır. Bir yıl sonunda değiştirilmesi gerekir aksi takdirde bakteri üremesi olabilir. Membran filtreler ön arıtımda sorun çıkmadığı sürece ortalama üç yıldır ancak üretime ve iletkenliğe bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

MEMBRAN

Mebran

mebran

Reverse osmos cihazlarının içinde kullanılan membranlar zamanla tıkanır ve yenisi ile değiştirilir.Teoride 5 pratikte 2 yılda bir yapılan değişim sırasında doğru membran kullanılmazsa su kalitesinde bozulmaya ve erken membran tıkanmasına sebep verilir.

RO CİHAZI

reo_cihazi

Double-pass RO kullanılmasının nedenleri: Ham Su iletkenlik değerinin değişkenlik arz etmesi, Yüksek çözünmüş madde içerikli ham suların arıtılmasında, RO sistemi membranlarının kullanım ömrünün dolması anında diğer membranların yedek olması, Ultra Saf Su niteliklerini sağlamak için kullanılmaktadır.

 

ENDOTOKSİN ULTRA FİLTRESİ

 

Saf su ultra filtrasyon 0,05-0,001µm arası filtrasyon yeteneğine sahip, genellikle polisülfon yapıda filtrelerdir. Bazı UF’ler 1000Da boyutuna kadar küçük MWCO çapındaki maddeleri filtre edebilir.

 

YUMUŞATMA

yumuşatma

Tesisat ve ısıtıcılı cihazlarınızın kireçlenmelere karşı korunması, suyunuzun iyi bir lezzet ve yumuşaklığa ulaşması için kullanılacaktır. Sudaki kalsiyum ve magnezyum iyonlarının sebep olduğu sertliğin,katyonik reçine kullanılarak ortadan kaldırılması işlemidir.

Arıtım Türü                               : İyon değiştirme yöntemiyle Ca ve Mg sertliğinin giderilmesi

     Suyun yumuşaması demek sertliğinin giderilmesi veya sertliğe sebep olan iyonların alınması demektir. Bu işlemi yapan cihazlar genellikle sentetik reçineli cihazlardır ve yüksek tuzluluk (conductvty) bulunmayan kuyu sularında veya sert şehir sularında kullanılır. Suyu yumuşatma cihazına sokmadan önce filtreleyerek tortusunu almak ve dezenfekte etmek cihazın ömrünü uzatacak, verimini artıracaktır.
Belirli bir sertlik giderme kapasitesi olan bu cihazlar, seçilmiş periyotlarla kendini suyla otomatik olarak temizler,tazeler(rejenerasyon). Bu temizleme işi zamana (timer) veya arıtılan su miktarına(volumetrik) bağlı olarak başlatılabilinir. Otomatik olarak yapılan bu işlemde rejenarasyon malzemesi olarak tuzlu su solüsyonu kullanılır. Tuz zamanla biteceği için cihazın yanındaki tuz deposuna tuz konulmalıdır. 
Zaman ayarlı, volumetrik veya çift kolonlu tandem sistem seçimi yaparken kullanım yerinin ihtiyaçları gözönüne alınmalıdır. Bir ev, apartman veya düzenli su kullanımı olan işletmelerde rejenerasyon saati suyun en az kullanıldığı saatlere alınarak zaman kontrollü bir sistem seçilebilinir. Bazı yerlerde ise günde birden fazla rejenerasyon yapmak yatırım maliyetini aşağıya çekebilmektedir. Kimi işletmelerde ise kesintisiz yumuşak su ihtiyacı vardır. O zaman volumetrik kontrollü yedekli (tandem-dublex) sistemler seçilir. Bu çift tüplü sistemlerde tüplerden biri yıkamaya geçtiği zaman vanalar otomatik olarak yer değiştirir ve diğer tüpü devreye sokar böylece su kesintisi olmaz. Nasıl bir cihaz kullanmanız gerektiği konusunda, dilerseniz sitemizi inceleyerek seçim yapabilir, dilerseniz uzman personelimizden yardım alabilirsiniz.

 

ULTRAVİYOLE

UV Lambası

    Ultraviyole ışığı sayesinde mikrop kırma işlemi, çok sık başvurulan en etkili dezenfeksiyon yöntemlerinden biridir. Tüp benzeri cam bir kılıfın içine yerleştirilmiş ultraviole lambası sayesinde cihaza giren suya dozajı ayarlı uv ışığı verilir. Bu özel ışın suda bulunan bakteri, virüs,küf ve mantar sporlarının DNA yapısını bozarak onları derhal etkisiz hale getirir. 200 litre/ saatten 500.000 litre/saate kadar modelleri mevcuttur.

    Dezenfektan olarak yararlanilan özel ışığa, kısa dalga boylu ışık veya UV-C ışığı denmektedir. Bu ışık boyu 200 nm (nanometre) ile 280 nm arası UV-C bandına girmektedir. Dezenfeksiyon için gerekli olan ışığın dalga boyu 253.4 nm (0.0002534 mm) dir. Bu lambalar yararlanılacakları ortamlara göre değişik sekillerde aplikasyonu yapılarak sterilizatör olarak kullanılmaktadır. UV lambaları her yıl değiştirilmesi gereken ekipmanlardır. Bu değiştirme işlemi sırasında ayrıca quartz tüpün temizlenmesi faydalı olur.

    yüksek türbülans etkisi ile suyu en iyi şekilde dezenfekte eden ultraviyole cihazları ve birçok marka ultraviyole cihazının da yedek lamba ve quartzlarını satmaktadır. Konuyla ilgili teknik personelimizle temasa geçmenizi rica ederiz.

 

TORTU FİLTRESİ

 

     Suyun içinde varolan gözle görülen veya görülemeyen partiküllerin filtre edilmesi işi su arıtımın temel öğesidir. Arıtım için çok katmanlı quartz mineralleri kullanılabileceği gibi elek vazifesi gören filtreler veya santfirüj yöntemi ile filtreleyen seperatör filtreler de kullanılır. 
Yüksek debili veya bulanıklık değerleri fazla sularda quartz mineralli otomatik rejenerasyonlu filtreler kullanılır. Bu filtrelerin içinde çok katmanlı mineraller bulunur ve dış tüpleri çelik veya fiberglasstır. Suyu 10 mikrona kadar süzebilirler. Ayrıca bu filtrelerin içine özel mineraller eklenerek sudaki demiri de filtrelemek mümkündür.
Düşük debili veya nispeten temiz sularda ise kartuşlu filtreler kullanılabilinir. Bu filtrelerin otomatik rejenerasyonluları olduğu gibi elle rejenere edileni veya kirlenince değişeni de vardır. Çok fazla ürün gamına sahip olan bu bölüm hakkında daha ayrıntılı bilgiye sahip olmak için uzman personelimizden teknik destek almanızı rica ederiz.

KARTUŞLU FİLTRELER
Özel olarak imal edilmiş filtre kabı ve bu kab içine yerleştirilmiş farklı nitelikte kartuştan oluşan bu sistemler ekonomik olması nedeniyle yaygınca kullanılır. 
Filtre kartuşları; hammaddelerine, boylarına, filtre etme hassasiyetlerine ve kullanım amaçlarına göre seçilir. Başlıca filtre hammaddeleri; iplik, elyaf, seramik, kağıt, çelik ve aktif karbondur. Boyları yaklaşık 13, 25, 50 ve 100 cm olan filtreler, (0.2), 1, 5, 10, 20, 50, 80, 100 ve 200 mikron hassasiyetinde filtreleme yaparlar. (1000 micron ancak 1 mm'dir)

   Filtre kabları (housing) suyu arıtacak ana eleman olan filtreye yuvalık görevi yapar. Housing seçimi yaparken giriş çıkış çapları ile housing boyu kriter olarak alınır. Giriş çıkışlar; 3/8",1/2",3/4", 1",1-1/2",2" ölçülerindedir. Evlerdeki genel ölçü 3/4"tür. 
 filtre kartuşu ve kartuş kabı konusunda Türkiye'nin en geniş portföyüne sahiptir.Her marka ve çeşitte filtreyi firmamızdan en uygun fiyatlarla rahatlıkla tedarik edebilirsiniz. Seçim yapmanızı kolaylaştırmak amacıyla sayfamızda bazı modellerimizin resimlerine yerverdik.Buradan seçim yapabileceğiniz gibi personelimizden de teknik destek alabilirsiniz

 

KARBON FİLTRE

Karbon Filitresi

Suda istenmeyen klor, renk, tat ve koku veren eriyik gazlar, artıklar ve organik maddelerin arıtımı için kullanılır. Sudaki organik maddeyi ve serbest kloru alırken suyu tat, koku ve renk bakımından iyileştirir. Kartuş ve granül aktif karbon gibi çeşitleri vardır.

Aktif karbon, girintili yapısının sağladığı geniş yüzey alanı ile arıtma teknolojisinde kullanılan çok amaçlı, en eski malzemelerden birisidir.

   Aktif karbon filtrenin verimliğini, filtre yatağında kullanılan aktif karbonun özellikleri ve cihazın geçiş hızının doğru seçilmis olması belirler. Filtrasyon hızı belirlenirken sudaki organik madde, serbest klor, koku, renk miktarları ve suyun görünümü dikkate alınmalıdır.

Bu filtre çeşidi hakkında daha ayrıntılı bilgi ve fiyat almak için uzman personelimizle irtibata geçiniz.

 

TUZ

Tablet Tuz

Su yumuşatıcı cihazlar rejenerasyon esnasında tuz kullanırlar. Kullanılacak olan tuzun seçimi reçinenin ömrünü ve verimini doğrudan belirler. Kalitesiz tuz kullanılan reçinelerde ağır metallerin birikimi sonucu çıkan problemlerle sıkça karşılaşılmaktadır.Arıtma tuzu rafine olmalı ve fire vermemelidir. Nem oranı yüksek, yani iyi kurutulmamış ucuz tuzlar tüketiciyi aldatmaktadır. tuz, kalitesi ispatlanmış, özel kaynaklarda üretilen, iki kere yıkanıp iki kere fırınlanan, firesiz, 1. sınıf tuzdur. Tuz fiyatını sipariş miktarı teslim yeri ve teslim şekli belirler.

İsmi: Tablet Tuz, Kaya Tuzu
Kullanıldığı Alan: Yumuşatma Cihazı Rejenarasyonunda
Ticari Şekli : 25 kg. Özel Alaşımlı Çuval

REÇİNE

Reçine

Suyu yumuşatmak veya deiyonize etmek veya başka bazı mineralleri almak için kullanılan, genelde sarı renkli kuma benzeyen sentetik bir malzemedir. Kullanıldığı suyun karakteristiklerine göre 3 ile 9 yıl arasında değişmesi gerekir. İyi bir reçine eşit tanecikli olmalı ve özel ambalajlarda muhafaza edilmelidir. Tane boyutu birbirinden farklı olan reçineler hem basınç kaybını artırır hem cihaz içinde oluklar oluşturarak kapasitenin önemli ölçüde(-%80) azalmasına sebep verirler. Kapasite düşmesi sebebi ile rejenerasyon esnasında harcanan rejenerant kimyasalının (tuz, asit, vb.) birim maliyeti artar.
İsmi: Reçine,
Kullanıldığı Alan: İyon Değişimi, 
Ticari Şekli : 25 Litrelik Özel Alaşımlı Ambalaj
Görünüm: Sarı, Minik Kürecik

 

KARBON

Karbon

   Aktif Karbon absorbe özelliği sebebiyle en çok faydalanılan arıtma materyallerindendir. Her ne kadar rejenere edilerek kullanılsada belli periyotlarla değiştirilmesi gerekir. Süngerimsi yapısı ile ağırlığından fazla yer kaplayan ve hindistan cevizi kabuğundan elde edilen bu malzemenin çeşitli markalarını ürün portföyünde bulabilirsiniz. Konuyla ilgili bizimle irtibata geçmenizi tavsiye ederiz.

Bu sistem, suyunuzda bulunan veya bulunması muhtemel bütün tad, koku, renk, klor ve klor bileşikleri, THM' ler, deterjan, petrol ve sanayi atıkları, tarımsal zehirler, taninler, asbest ve bütün organik maddelerin filtre edilmesi amacıyla kullanılacaktır.

 

Arıtım Türü                               : Organik madde ve serbest klorun arıtılması

 

 

 

Yumuşak Su Avantajları Nedir?

Çoğu kişi temiz içme suyunun faydalarını bilir ancak yumuşak suyun ailelere sağlayabileceği avantajlar daha az bilinmektedir. Yumuşak suyun yaşam kalitenizi şu şekilde geliştirir.

1.Yumuşak bir suya sahip olmak tasarruf sağlar. Daha az sabun ve temizlik malzemesi kullanılır. Bütçenizdeki tasarruf otomatik olarak gerçekleşir.

2.Su tesisatınız daha uzun ömürlü olur. Sert su tesisatta mineralkalıntılarına yol açar. Yumuşak suda ise bu kalıntılar olmaz. Su basıncı ve tazziği azalmaz. Set suda kalorifer tesisatındaki kireçlenme yakıt tüketiminin artmasına sebep olur.

3.Su ısıtma araçları daha uzun ömürlü hale gelir. Sert suyun bıraktığı tortu ve kireç birikintilerini bırakmaz. Isıtıcınızda kireç kalıntıları olmadığında en az %20 enerji tasarrufu sağlar.

4.Traş yanmalarını azaltır. Yumuşak su traş bıcağının daha kolay hareket etmesini sağlar. Traş bıçağınızın da ömrünü uzatır.

5.Su kullanan tüm cihazların ömrü uzar. Kahve, çay makinesından, nemlendirici buhar makinesine, tüm araçların ömrü uzar.

6.Yumuşak suyla yapılan yemekler daha lezzetli olur. Sertlik mineralleri yemeklerde istenmeyen bir tat verir. Sert su ile yapılan buz buğulu bir görünümde olur.

 

Yumuşak Su Çocuklar İçin Neden Faydalıdır?

1.Ciltlerinde sabun kalıntıları kalmaz. Cildin doğal yağı minerallerle kaplanmadığı için ciltleri daha yumuşak ve sağlıklı olur. Sert sularda sabun çökeleği banyo veya duş sonrasında insan derisine yapışır. Deri gözeneklerini tıkar ve saç tellerini kaplayarak sertleştirir. Deriye yapışan bu kütle, bakteri üremesi için elverişli bir ortam yaratır.

2.Cildi temizlemek için daha az sabuna ihtiyaç olur. Bu özellikler daha küçük çocuklar için önemlidir. Küçük yaşlarda ciltleri sabun ve temizlik ürünlerine karşı daha hassastır. Yumuşak suyla az miktar sabun ve şampuan uzun süre kullanılır.

3.Saçlar sertlik veren minerallerden oluşan bir paltoyla örtülmediğinde daha yumuşak olur ve kolay şekillenir. Bu kolay taranmayı ve karışmamayı sağlar.

 

Yumuşak Suyun Başka Ne Faydaları Vardır?

1.Muhtemelen yumuşak su kullandığınızda fark ettiğiniz ilk şey daha aztemizlik malzemesi alıyor olmanızdır. Bulaşık deterjanı, şampuan, çamasır deterjanı ve sabunu daha az kullanırsınız. Bunun sebebi yumuşak suyun çok güçlü temizleyici bir güç olmasıdır. Daha az kullanıp daha iyi sonuç alırsınız. Normal olarak ½ veya 2/3 daha az temizlik ürünüyle aynı hatta daha iyi sonuç alırsınız.

2.Elbiseleriniz uzun ömürlü ve parlak olur. Sert su mineralleri kumaşta bırakır. Bu ise onların donuk ve kirli görünmesine sebep olur. Çamaşır makinenizde daha uzun ömürlü olur.